Српска православна црква и њени вјерници данас обиљежавају Госпојинске покладе, дан када се прашта и посљедњим дан када се мрси уочи Великогоспојинског поста који траје двије недјеље.
Пост представља духовну и тјелесну припрему за празник Велика Госпојина или Успење Пресвете Богородице и није само уздржавање од мрсне хране већ и уздржавање од лоших мисли, ријечи и дјела, као и појачању молитава и чињењу доброчинства. Успење Пресвете Богородице спада у ред Богородичиних празника и слави се 28. августа.
Великогоспојински пост је на води, осим суботом и недјељом, када се дозвољава уље и вино, и на Преображење, када се разрјешава на рибу.
Ово је један од највећих хришћанских празника и успомена је на смрт Богородице која се на овај дан вазнела на небо и предала свој дух Спаситељу. У календару Српске православне цркве, осим једнодневних, постоје и вишедневни постови, а то су, уз Великогоспојински, још и Велики или Часни пост, Божићни и Петровски.
Назив Покладе добиле су по обичају да се на овај дан све увреде опраштају, како би и нама самима дугови били опроштени и тако растерећени дуговања, што чишћи ушли у период наступајућег поста.
Зато се у народу, уз чашу, здравица на овај дан каже. “Опрости, улазимо у пост као у море”, а присутни одговарају: “Нека је од бога опроштено, опрости и ти мени.