Kad ekonomija u sportskom žargonu gubi trku od politike onda savjet kako dalje, treba tražiti i od privrednika. Što više ovakvih savjeta, to bolje. Dragan Čorokalo, direktor „Fortis grupe“ i prvi od privrednika s kojim smo pričali na ovu temu, čak nudi i određenu dozu optimizma. Naravno, ako se povuku određeni radikalni potezi. I ukoliko obećanja koja nudimo ispunimo.
Dragan Čorokalo
– Tu prije svega mislim na obećanja koja tako olako dajemo našoj djeci. A neko mora stajati iza tih obećanja. Svi moraju biti jednaki, a ne samo pojedinci kojim se počesto izlazi u susret. Dok svi ne budemo jednaki, šanse za uspjeh nema – smatra Čorokalo.
Šansu vidi i u turizmu, ali na način da po malo „prepišemo“ komšije, poljoprivredi i naravno selu koje je po njemu trenutno mrtvo. Ne krije, ma kakve uspjehe postigao vani, po onoj narodnoj, biti priznat tamo gdje je najteže, „u svom selu“.

– Najteže je raditi ovdje, jer se ovdje svi poznajemo i mjerkamo ispod oka. Gledamo, a ne vidimo, valjda zato što to ne želimo. Tako da nerijetko ne prepoznajemo ni dobru djecu. Samo s naše opštine otišlo je sigurno hiljadu, dvije mladih i obrazovanih ljudi. U svijetu su svi, kako čujemo, postigli sjajne rezultate. I sad ovdje ne žele više ni da dođu. E, to treba da nas brine.- kaže Čorokalo mišljenja da treba iskoristiti prednosti koje imamo,prije svega prirodna bogatstva, potom blizinu EU, poresku politiku i raznorazne olakšice.
Za pozitivan primjer, kako bi privreda konačno „prodisala“, navodi Srbiju.
– To su podsticaji od 10 do 30 odsto, u zavisnosti od lokacije i razvijenosti lokalne zajednice. E, to bi ovdje u RS ali i cijeloj BiH trebali uraditi. Lokalne zajednice i Vlada RS moraju učestvovati u sve i jednom projektu. Da prate te ljude i da im pomažu, jer će se to višestruo vratiti u narednih pet do deset godina.
– Nismo u poziciji da vodimo politiku po principu od danas do sutra, a ovdje se tako živi 20 godina.- zaključuje Čorokalo.