spot_img
Srijeda, 2 Jula, 2025
15.3 C
Prijedor

Vatrogasac – među deset najopasnijih zanimanja na svijetu

Kamera na šljemu jednog prijedorskog vatrogasca iz prvog plana pokazuje izvlačenje tijela ženske osobe iz rijeke Sane.

Ovi momci svakodnevno rizukuju svoje živote spasavajući tuđe, ali u moru poslova koji spadaju u njihovu nadležnost, tu su i oni najnezahvalniji, izvlačenje utopljenika, nastradalih u saobraćajnim nezgodama, kao i mnoge žrtve drugih suicida.

Vatra je njihov najmanji problem, tu su uvijek i nezgodne poplave, sječa smrskanih vozila na licu mjesta tokom najtežih saobraćajnih nezgoda, spasavanja ljudi i životinja na kopnu i na vodi, kao i sa visina, zaštita imovine ugrožene potresima, olujnim nevremenom i svim ostalim prirodnim nepogodama.

Tačnije, rešavanje svih onih problema koje je čovek spreman da napravi, poput skidanja ključa koji je ljudskom nemarnošću završio na krovu zgrade.

Ali i gašenje opasnih požara, poput onog iz aprila ove godine u prijedorskom naselju Saničani, tokom kojeg je došlo do nekoliko snažnih detonacija izazvanih zaostalim minsko eksplozivnim sredstvima.

Osmog juna 1882. godine u jednoj turskoj kafani u Prijedoru izbio je požar koji se proširio i progutao 143 kuće, 170 dućana, 30 štala sa živom stokom, 20 skladišta…
Ovaj požar natjerao je lokalne zanatlije i trgovce koji su ostali bez svoga blaga, da osnuju vatrogasno društvo.

Prvo vatrogasno društvo bilo je sastavljeno od zanatlija a spremište im je bilo u jednoj kući sa drvenom kulom.
Dežurstvo su obavljale “pasvandžije”, kojima je osnovni zadatak bio paljenje i gašenje uličnih fenjera.
U slučaju požara oni su trubili u trube i tako davali znak za članove vatrogasnog društva da se skupe u spremištu.

138 godina kasnije, momci iz teritorijalne vatrogasne jedinice Prijedor jedni su od najprofesionalnijih ekipa, ali i među retkim vatrogascima u bivšoj Jugoslaviji koji svoje intervencije, preopasne čak da bi ih zabilježili i filmski režiseri, snimaju pomoću kamera instaliranih na svojim šljemovima i tako sve dramatične intervencije javnost može videti iz perspektive vatrogasca.

NJihove kamere snimaju i sve probleme sa kojima se oni nose, a to je prvenstveno nedostatak ljudstva, zastarjela oprema, oldtajmeri koje voze i sa kojima u najkraćem roku moraju da stignu na najudaljenija mjesta.
Republici Srpskoj po broju stanovnika, u ovom trenutku treba još 650 vatrogasaca.

Vatrogasaca koji pored pravih požara, svakodnevno gase i požare koji haraju na pustari naših duša, pa moraju da rješavaju sve greške koje je čovek spreman da napravi.

Dok na njihovom poslu, svaka njihova greška može im biti i posljednja. U trenucima kada svi bježe iz kritičnih situacija, oni dolaze, i spašavaju nas i dok proživljavaju vlastite tragedije.

Zato su vatrogasci najmanje vatrogasci, već i radnici Hitne pomoći, policajci, forenzičari, patolozi, ali vrlo često i vrlo dobri psiholozi.

Tako su ovi momci, koji se bave poslom koji spada u top 5 najstresnijih na svijetu, u normalnim zemljama djeci uzori.
Kod nas su vatrogasci tek sporedni likovi koji nemaju glavnu ulogu, i pored kojih samo nijemo prođemo na ulici.

Zato kada vidimo ove momke na ulici, sjetimo se poslova koje oni obavljaju. Vatrogasci nikad ne umiru, oni večno gore u srcima onih čije su živote spašavali…

Dean Savičić

VEZANI ČLANCI
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments