Prijedorčanka Mladena Stupar (32) u kućnoj radionici pravi čudesno kvalitetne domaće sapune od kozijeg mlijeka. Tokom takozvanog hladnog procesa proizvodnje nastaju sapuni u koje Mladena ne stavlja nikakve boje, ni mirise, aditive i konzervanse. Cilj joj da sapune koje proizvodi pod brendom „Seka“ budu potpuno prirodni, da čiste i njeguju kožu.
Mladena je po struci sanitarni inženjer i majka dvoje djece. Iako je rođena bez cijele podlaktice, nikad u životu nije odstajala. Pa je tako tražeći posao u razmišljanju kako bi počela vlastitu proizvodnju, konkurisala za podsticajna sredstva mladih starosti do 35 godina – Startap Srpska, Zavoda za zapošljavanje RS i dobila 11.000 maraka za samozapošljavanje. Bio je to dobar vjetar u leđa. Opremila je radionicu u dvorištu, nabavila potrebne sastojke i posao je mogao početi.

– Sasvim slučajno dok sam tražila posao naišla sam na tekstove o tom koliko su domaći sapuni zdravi i odlučila sam da počnem da ih pravim. Svi smo bili oduševljeni, pa sam odlučila da se tim počnem baviti malo ozbiljnije. Nisam žurila, malo sam i eksperimentisala, istraživala, tražila najbolje recepte i nadala se i onda se ukaza Startap projekat. To mi je mnogo pomoglo da započnem ozbiljan posao – priča Mladena.
Kaže da sapune ne pravi na način kako su to nekad radili naši stari. Kuvali su se po nekoliko sati i odmah bili spremni za upotrebvu. Ovi koji izlaze iz njene kućne radionice nastaju tokom hladnog postupka. Sačuva im se tako kvalitet, sirovina i dodatci.
– Moji su sapuni na bazi kozijeg mlijeka. Čisto mlijeko, organsko, kao i biljke koje ničim nisu tretirane. Moje iskustvo govori da što se manje dodaje dodataka sapun bude bolji – kaže Mladena.
Dodaje da je postupak izrade vremenski kratak, traje svega nekoliko sati, no potrebno je da se sapuni dobro osuše. Najmanje četiri sedmice kako bi bio kvalitetan za kožu.

– Imam četiri vrste sapuna, u pripremi su još dva sapuna. Napravljena su i suše se. Planiram sve dopunjavati. Baza su kozije mlijeko i biljna ulja, a dodaci koje dodajem na samom kraju su i najbolje očuvani. Jedan sapun je sa dodatkom ekstra djevičanskog maslinovog ulja, jedan sa dodatkom sušene lavande i ružmarina i eteričnog ulja lavande, jedan je sa dodatkom kuruzovog brašna, prirodan za piling kože i četvrti je sa dodatakom aktivnog uglja. Kroz mjesec dana imaću u ponudi sapune sa kantarionom i nevenom i sa sušenom mentom. Biljke su iz moje bašte, a analizu sapuna radi Institut za javno zdravstvo RS-a u Banjaluci – kaže Mladena koja je sapunima dala imena po imenima svoje i djece svog brata, „Filip“, „Jakša“, „Marta“ i „Luiz“.

Njeni sapuni trenutno se mogu kupiti u Krajiškoj kući u Banjaluci i marketu „Eurofani“ u Prijedoru, a najviše sapuna koji su namijenjeni svim tipovima kože, za cijelo tijelo od glave do pete, Mladena proda putem društvenih mreža, Instagrama i FB. U poslu joj od početka pomažu suprug, majka, otac i brat koji podržavaju njenu ideju.

Jedan sapun košta pet maraka i prodaje se u eko pakovanju, a ubuduće planira i manju gramažu. Inače za dizajn sapuna bio je zadužen brat Mladen, magistar multimedija i videa koji je uz pakovanje osmislio i kompletnu kampanju ovog potpuno prirodnog i domaćeg proizvoda.