Dr Alek Račić, specijalista hirug, smatra da su oni koji nalažu nošenje zaštitnih maski zbog korone na otvorenom, dužni i da govore o kontraindikacijama tih mjera.
– Kontraindikacije dugotrajnog nošenja maske upravo su plućne infekcije, jer vi prilikom izdisanja izdišete i floru koja se nalazi u ustima i koja se nakon izdisaja zadržava u maskama. Kasnije, poslije udisanja vazduha, udišete nazad floru koja je normalan sastojak usne duplje u pluća gdje joj nije normalno mjesto nalaženja. Dakle dugotrajno nošenje maski je kontraindikovano i štetno. Maska služi za to da je držimo tamo gdje je područje zaraze. Kad ga napustite morate odmah skidati masku – kaže dr Račić.
Dodaje da je nošenje maske na otvorenom prostoru budalaština.
– Po standardima Svjetske zdravstvene organizacije masku nosi zaraženi da ne bi zarazio zdravu okolinu. I ta se teorija nikada neće promjeniti. Mi hirurzi masku nosimo u hirurškim salama da ne bi smo kontaminirali operativno polje – kaže dr Račić i poručuje da tu dalje nema nikakvog teoretisanja.
– Tu je suština da masku nosi zaraženi da ne bi zarazio zdravu okolinu. I tu je tačka. Ako je već data distanca od metar i po i nošenje maske u zatvorenom prostoru, te mere ne treba pooštravati – kaže dr Račić.
O čemu tačno govori možete pogledati i u video prilogu koji slijedi. Inače, Prim.dr Alek Račić je profesor Univerziteta, predsjednik Srpske akademije nauka RAS i redvan član Akademije.
Cijeli intervju koji traje 1h 41min možete pogledati OVDJE!