Direktor Nacionalnog parka „Kozara“, Božidar Nikoletić, najavio je izradu projekta obnove Memorijalne zone “Mrakovica”, u saradnji sa Zavodom za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa. Spomen-kompleks, izgrađen 1972. godine, do danas nije doživio značajnija ulaganja, a potreba za njegovom rekonstrukcijom postaje sve urgentnija.
– Najveći problem trenutno predstavljaju stepenice čija obnova zahtijeva velika finansijska sredstva. Uočene su i prve promjene na samom spomeniku, odnosno pojava erozije betona, ali stanje još nije alarmantno – izjavio je Nikoletić.
U planu je obnova memorijalnog zida, čišćenje bakarnih elemenata i renoviranje muzeja koji je, zbog vlage, u najlošijem stanju. Vlaga ugrožava eksponate, a hitno je potrebno sanirati podove, stolariju, grijanje i prenamijeniti prostorije koje više nisu u funkciji. Jedna od ideja je formiranje biblioteke, u dogovoru sa Zavodom.

– Posebna pažnja mora se posvetiti svakom zahvatu jer se radi o autorskom djelu vajara Dušana Džamonje. Zato je izuzetno važno ne žuriti s rekonstrukcijom – naglašava Nikoletić.
Osim toga, u planu je uklanjanje mahovine s betonskih kolona, ali i pronalazak stručnih partnera koji se bave restauracijom, kako bi se procesi odvijali stručno i bezbjedno za posjetioce.
Govoreći o drugim izazovima, Nikoletić ističe da Nacionalnom parku „Kozara“ nedostaju smještajni kapaciteti, što značajno ograničava turistički razvoj.

– Bez adekvatnog smještaja, teško je očekivati veći broj posjetilaca. Imamo lokalitet Benkovac, koji je godinama zapostavljen. Tokom procesa privatizacije, neki objekti su prešli u privatne ruke i sada su ruinirani, dok je zemljište u vlasništvu Republike Srpske – pojašnjava Nikoletić.
On dodaje da je potrebno održati razgovore s predstavnicima resornih institucija kako bi se definisao pravac budućeg razvoja ovog prostora, koji ima sve preduslove da postane najveći sportski kompleks u Republici Srpskoj – uključujući struju, vodu i sportske terene.

Takođe, podsjetio je da je hotel „Monument“, koji je nekada primao veliki broj gostiju, zatvoren tokom pandemije koronavirusa i iako je privatizovan – još uvijek ne radi. Trenutna ponuda Nacionalnog parka je skromna i obuhvata nekoliko pješačkih staza, Golu planinu, Zečiji kamen i info centar.
– Više od 90 odsto posjeta koncentrisano je na Mrakovicu. Moramo razmišljati i u pravcu modernog, kongresnog turizma. To možemo ostvariti kroz partnerstva s lokalnim zajednicama, turističkim organizacijama i resornim ministarstvom – ističe direktor NP „Kozara“.
U prvih šest mjeseci ove godine, Nacionalni park „Kozara“ zabilježio je 49.360 posjetilaca, što ukazuje na njegov potencijal, ali i potrebu za infrastrukturnim unapređenjem i strateškim pristupom u razvoju turizma.
Tanja Mandić/Kozarski