U Republici Srpskoj u toku je javni poziv za poslodavce i nezaposlena lica za korištenje sredstava po programima zapošljavanja i samozapošljavanja u privredi u 2025. godini. Programi su, između ostalog, namijenjeni zapošljavanju djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, kao i mladih do 30 godina sa evidencije nezaposlenih.

– Prva komponenta odnosi se na zapošljavanje visokorizičnih kategorija, koji su preko šest mjeseci na evidenciji nezaposlenih. Ciljna grupa su osobe sa invaliditetom, a subvencija iznosi 4.281 maraka ili 80% poreza i doprinosa za godinu dana od minimalne plate u 2025. godini. Druga komponenta su programi za mlade od 16 do 30 godina, a subvencija je takođe 4.281 KM. Treća komponenta je zapošljavanje djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, uz subvenciju 100% poreza i doprinosa za cijelu godinu u iznosu 5.352 marke – rekao je Dalibor Bulić, rukovodilac Filijale Zavoda za zapošljavanje u Prijedoru.
On je podsjetio da Zavod realizuje i programe zapošljavanja i samozapošljavanja ranjivih kategorija. Namijenjeni su zapošljavanju dugoročno zaposlenih lica i starijih lica preko 12 mjeseci na evidenciji, žrtava nasilja, osoba sa invaliditetom koji su duži vremenski period na evidenciji, te samohranih roditelja, a subvencija je 4.281 maraka.
– Podsticaj za samozapošljavanje je 8.000 maraka i jedan od uslova je da je lice na evidenciji nezaposlenih preko šest mjeseci – naglasio je Bulić uz napomenu da je javni poziv otvoren do 17. decembra.
Poručeno je da se ovim programima nastavlja kontinuirana podrška Vlade Republike Srpske i Zavoda za zapošljavanje otvaranju novih radnih mjesta i smanjenju nezaposlenosti. Sve dodatne informacije građani mogu potražiti na zvaničnoj internet stranici Zavoda i u Filijali Prijedor.
Zoran Sovilj/Kozarski Vjesnik



