spot_img
Nedjelja, 13 Jula, 2025
17.9 C
Prijedor

ODRŽAN FESTIVAL FOLKLORA “SAČUVAJMO NAŠU TRADICIJU”

U Prijedoru je u okviru “Kulturnog ljeta 2025” održan Festival folklora “Sačuvajmo našu tradiciju”. Natupili su ansambli iz Srbije, Austrije, Hrvatske i Republike Srpske.

Kulturno-umjetničko društvo “Perlez” iz Zrenjanina prvi put je nastupilo pred prijedorskom publikom. Predstavili su se s dvije koreografije – vlaškim igrama iz okoline Negotina, i igrama iz Užičke doline iz okoline Babušnice.

Izuzetno je važno da se KUD-ovi obilaze zato što se širi prijateljstvo među igračima, jer to je taj neki uzrast otprilike 12 do 14, ali i 18 do 20 godina. Stigli smo jutros i imali priliku da provedemo kvalitetno vrijeme s članovima KUD-a Šarenica. Jedan od bitnijih segmenata kod bavljenja folklorom je upravo da djeca nauče da se druže, da sarađuju i da pomažu jedni drugima – istakao je Nenad Kovačevoć, član Folklornog udruženje “Perlez” iz Zrenjanina.

Kulturno-umjetničko društvo Brojanica iz Graca predstavilo se jednom koreografijom – igrama iz okoline Šumadije.

Radimo u tri sekcije, okupljamo oko 60 članova. Saradnja i druženje s KUD-om Šarenica prisutna je već u posljednje tri godine, oni su naši gosti bili prošle godine i ove, mi smo došli na uzvratnu posjetu i ovu manifestaciju. Kroz našu igru pokušavamo da sačuvamo tradiciju, jezik i kulturu – istakao je član KUD-a Brojanica Miroslav Dumonić.

Organizator Festivala folklora “Sačuvajmo našu tradiciju” je prijedorsko Kulturno-umjetničko društvo “Šarenica”. Već četiri godine član ovog društva je i Sofija Kojić.

Folklor sam zavoljela u djetinjstvu. Jako je zanimljivo jer se upoznajemo s novim ljudima, družimo se i upoznajemo sa svijetom, a u isto vrijeme čuvamo našu tradiciju što je najbitnije – istakla je Kojić.

Festival folklora “Sačuvajmo našu tradiciju” održava se od 2013. godine.

Kulturno-umjetničko društvo “Šarenica” trenutno broji više od 250 aktivnih članova, koji rade u sekcijama Rasavci, Garevci, Trnopolje i Oštra Luka. Orlovci su najbrojnija sekcija. Večeras se predstavila naša mlađa pjevačka grupa, pripremni ansambl s igrama iz Portkozarja i na kraju premijerno izvođenje igara iz Leskovca – rekla je Milana Lukić, umjetnički rukovodilac Kulturno-umjetničkog društva “Šarenica”

Ulaznice za Festival folklora “Sačuvajmo našu tradiciju” plaćane su dobrotvornim prilozima, a kompletan prihod od prodatih ulaznica biće usmjeren u humanitarne svrhe.

VEZANI ČLANCI
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments