Predstavnici Ministarstva pravde Republike Srpske danas su u Prijedoru sa gradonačelnikom Prijedora i načelnicima opština, te predstavnicima javnih preduzeća i ustanova sa područja prijedorske regije razgovarali o izvršenju alternativne mjere rada u javnom interesu. Članom 70 Krivičnog zakonika RS definiše se da nadležni Sud izrečenu kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, na zahtijev osuđenog, može zamijeniti radom u javnom interesu. Inicijativu je pozdravio i gradonačelnik Milenko Đaković.

– Interes bi bio u porodicama osuđenika, u izvođenju zakonske mjere radi smanjivanja troškova boravka u zatvoru, a izvršen bi bio i društveno koristan rad. I slažemo se svi u toj inicijativi da ova mjera krivičnog zakona postane provodljiva. Kao što sam rekao pojavio bi se interes na svim stranama a sankcija krivičnog djela bila bi izvršena – naglasio je Đaković.
Nenad Mirkonj inspektor u Ministarstvu pravde RS naglašava da je u tom pravcu i te kako važno ostvariti saradnju sa lokalnim zajednicama.

– Opštinama, gradovima i naravno sa javnim preduzećima i ustanovama koje rade i djeluju na tim područijima obzirom na zakonsku odredbu da se ova vrsta alternativne sankcije, dakle rad u javnom interesu, izvršava u mjestu prebivališta samog osuđenog lica. Dakle, po odlukama Sudova, Sud nakon što donese rješenje o zamjeni kazne zatvora radom u javnom interesu tu odluku upućuje Ministrstvu pravde koje je zaduženo za izvršenje- rekao je Mirkonj.
Ova vrsta kazne može se izreći u vremenskom trajanju od 60 do maksimalnih 360 časova rada u javnom interesu koji se trebaju izvršiti u vremenu od maksimalno šest mjeseci. Rad u javnom interesu je besplatan, a sastanka u Prijedoru samo jedan u nizu na ovu temu. Ministarstvo pravde u saradnji sa Savezom opština i gradova Republike Srpske sprovodi aktivnosti na stvaranju uslova potrebnih za izvršenje alternativne mjere rada u javnom interesu.