Вијерници Српске православне цркве славе данас Благовијести, празник посвећен сазнању дјевице Марије да ће родити Исуса – “спаситеља људског рода”. На данашњи дан не би требало радити неке ствари, а друге…
Благовијести су ту, зима је готова. За овај празник везује се радосни народни обичаји, али и они заштитнички.
Благовијести су Богородичин празник, једна од неколико а који се празнује од првих дана хришћанске проповиједи. Објавом те вијести почела и хришћанска историја спасења.
Пошто је празник Богородичин, значи женски, многе се жене на данашњи дан моле Богородици за потомство. То је повезано и са размножавањем у природи јер од Благовијести креће сјетва јарих жита, а вјерује се и да је данашњи дан срећан за калемљење воћа.
Један од њих савременом човјеку, а посебно младима, све више постаје “страни”. То је “ранило” – када се устаје раном зором а дан започне пјесмом. Најбоље дјевојака, које сакупљају гране од којих се пали ватра.
Ватра има исконску заштитничку улогу, између осталих штити од змија и гмизаваца, који се према вјеровању на Благовијести буде из зимског сна.
На овај дан чисте се кућа, двориште, штале, а сво ђубре се обавезно износи из куће и спаљује.
Уз ватру се потом веселе и жене и мушкарци, и млади и стари и онда се та ватра прескаче. Онај ко прескочи ватру, тај “обред” се зове букара, заштићен је од змија. Страх од змија је велики. Толики да на данашњи дан не ваља чак ни причати о змијама.
У неким крајевима Србије упражњавало се да дјеца иду око куће, лупају у гвоздене предмете и вичу “Бјежите змије и гуштери”.
Такође, постоји и вјеровање да се жене на данашњи дан не чешљају, а ваљало би се умити у ријеци или на неком извору.
На Благовијести, је добро започети неки већи посао (градња, почетак бизниса, учење) или донијети неку већу или чак животну одлуку.
И, на крају овог “пучког ” дијела – временска прогноза. И Благовијести, као и неки други празници, “указују” каква ће година бити.
Ако је небо ведро – биће година родна, а људи здрави. Такође, и јесен ће бити позна.
А ШТА КАЖЕ ЦРКВА
Према црквеном предању, када је Марија напунила 15 година, након 11 година служења у јерусалимском храму, свештеници су јој саопштили да по закону не може да остане ту, већ да треба да ступи у брак.
Изненађена, Марија им је одговорила да се посветила Богу и да жели да остане дјевојка до смрти. Тада је првосвештеник Захарија, отац Јована Крститеља, окупио 12 људи из племена Давидова како би једном од њих уручио Марију на чување. И тако је повјерена на старање праведном Јосифу, који је тада имао 84 године.
Пола године пошто је првосвештенику Захарији најавио да ће у дубокој старости добити сина који ће бити Господњи Претеча (Јован Крститељ), исти арханђео Гаврило јавио се дјевици Марији у Назарету.
Према Јеванђељу, архангел Гаврило се јавио дјевици Марији обасјан архангелском светлошћу, када је она држала отворену књигу пророка Исајије и размишљала о његовом пророчанству, и саопштио јој да ће родити сина Божијег.
Ријечима архангела Гаврила “Радуј се, благодатна. Господ је с тобом”, отвара се историја Новог Завјета и почиње преображај човјечанства.
Благовијести се славе увијек 7. априла, девет мјесеци прије Божића – Христовог рођења.
infoprijedor.ba