Kako provode vrijeme u doba korone govore mladi Prijedorčani iz raznih svera… Iako nas je ova situacija paralisala, nude nam savjete kako da provedemo vrijeme u izolaciji…
MLADEN RADIĆ, umjetnički rukovodilac u SKUD-u “Dr Mladen Stojanović”
U doba korone i periodu izolacije, jako je bitno shvatiti situaciju ozbiljnom, ali isto tako ostati miran i staložen. Trebamo staviti fokus na porodicu i prijatelje i poštovati sve propisane mjere. Kao neko ko dolazi iz svijeta folklora, većinu vremena provodim na realizaciji dvije nove koreografije, koje će, nadam se, svijetlo dana ugledati s jeseni. Iako nam situacija ne dozvoljava da budemo radno korisni, postoje načini da i od kuće odradimo određeni dio posla. Mladima savjetujem da se pridržavaju propisa i svakako da ne zanemare školske obaveze! Svako dobro!

DARKO DRAGIĆ, ekološki i po ovlaštenju tržišni insektor i strastveni planinar
Uh… teško vrijeme nas zadesilo. Ali moramo se izboriti i borimo se. Zahvaljujući društvenim mrežama, održavamo taj socijalni kontakt. Realnost je drugačija, onemogućeno nam je kretanje, što je tužno. Zapravo sad smo svjesni nekih vrijednosti, koje su nam se podrazumjevale, a zapravo su nam toliko važne, a to su sloboda, kretanje… Za sad se podnosi ova izolacija, ublažavam to radnim angažmanom. Obavljam poslove tržišnog inspektora i kontrolišem rast cijena, pratim upute Gradskog štaba za vanredne situacije i izvršavam naređenja. Ključno je za sve nas da poštujemo pravila i naredbe, jer nisu donesena uzalud. Iz ovoga može nas samo izvući stroga disciplina. Čuvajte prvo sebe, tako čuvate i ostale. Sve će ovo biti uskoro juče, a nama valja živjeti i dalje. Priroda nas opominje, da smo ipak mali i ako ne poštujemo njena pravila, zna nam se ishod!

MAJA SAVANOVIĆ ZORIĆ, psiholog i mlada majka
Socijalna izolacija koja je došla sa korona virusom vjerovatno je za većinu ljudi teška. Međutim, čini se kako nedostatak socijalnog kontakta najteže može pasti mladima kojima je njihova socijalna mreža, druženje i slobodno vrijeme i te kako bitno…Šta mi kao roditelji možemo da radimo!? Kao prvo, na pozitivan način možemo iskoristiti njihovu potrebu za socijanom pripadnošću naglašavajući i njihovu društvenu odgovornost. Vrlo je važno osvijestiti da oni trebaju da budu dio rješenja, a ne dio problema. Izolacija znači voditi računa o članovima svoje porodice, ali i članovima šire društvene zajednice. Smatram da je vrlo važno tinejdžerima dopustiti da upravljaju vlastitim vremenom, omogućiti im da sami organizuju svoje školske obaveze i druge odgovornosti. Poštujte i uvažavajte njihove emocije, pričajte o njima ako to vaša djeca žele. Iskoristite ovo vrijeme za porodična druženja, zajedničke kućne aktivnosti, ali i poštujte njihovu potrebu za individualnošću koja je u ovom periodu izražena, ali trenutno ugrožena postojećom situacijom.

RATKO DARDA, matematičar
Trenutno sam u Parizu. Ovdje radim doktorat iz matematike. U Francuskoj je stanje sa korona virusom veoma loše. Registrovano je preko 22.000 slučajeva. Od prošlog utorka smo u karantinu. To znači da ne možemo izlaziti vani, osim u slučajevima kada idemo da kupimo hranu i zaradi osnovne fizičke aktivnosti. Vrijeme ovih dana uglavnom provodim u radu na mom doktoratu. Kada to ne radim gledam filmove ili se dopisujem sa prijateljima. Svim građanima Prijedora i Republike Srpske želim dobro zdravlje i poručujem da ostanu kod svojih domova, kako bi zaštitili sebe i druge!

SELMA BUDIMLIĆ, gimnazijalka i zaljubljenik u fiziku i poeziju
Da smo u nekim ljepšim vremenima, divili bismo se kako je cijeli jedan vijek opstala, visoka zgrada prepoznatljivog oblika i kako je mnoštvo intelektualaca iznjedrila, za sve ove godine postojanja… Navikli smo da nas ne razbuđuju crne i gorke kafe, nego vlastite greške u pronalaženju izvoda ili crtanju funkcija ili neka zanimljiva filozofska misao, koja bi izrodila pregršt šarenih tumačenja, debata i kritika… A sad, na praznim đačkim stolicama, padaju jedino topli i oštri zraci jutarnjeg sunca, još uvijek su raznobojni i lijepi, ali su nijemi i ne spuštaju glave na zid prvih par časova i ne znaju da diskutuju o filozofiji Renea Dekarta, niti znaju da objasne strukturu proteina… Priznajem, često se dešavalo da ne znamo ni mi sve silne zakone i pravila, ali smo iznosili krive i kreativne odgovore, ili bismo oštrili čulo sluha, pokušavajući čuti šapat pravog odgovora….