Udruženje dijabetičara grada Prijedora obilježilo je danas Svjetski dan borbe protiv dijabetesa organizovanjem ambulante na otvorenom pod nazivom “Zdravlje u zajednici”.

Predsjednik Udruženja dijabetičara Prijedor Svetlana Čeko izjavila je da su ovu aktivnost proveli u saradnji sa učenicima Srednjoškolskog centra.
Prijedorčani su mogli da prekontrolišu šećer u krvi, holesterol u krvi, krvni pritisak, tjelesnu težinu i određivanje bod masenog indeksa uz prisustvo porodičnog ljekara iz Doma zdravlja – izjavila je Čeko novinarima.
Ona je dodala da u Udruženje u zadnje dvije godine dolazi znatan broj osoba koja ima dijagnostifikovan dijabetes tipa 2.

Znači, nakon korone smo primijetili da je naglo povećanje osoba sa šećernom bolešću i došle su nam četiri trudnice , gestacijski dijabetes je u pitanju, znači dijabetes trudnoće koji iščezne nakon porođaja – izjavila je Čeko.
Ona je dodala da Udruženje nema registar oboljelih , ali da ima 500 aktivnih članova i evidentirano 23 djece oboljele od ove bolesti.
Imamo četiri puta više, onih koji su došli u udruženje po aparat samim tim, znači da su oni i registrovani dijabetičari u Domu zdravlja – istakla je Čeko.
Ona je dodala da postoji dobra saradnja sa Gradskom upravom Prijedor pogotov po pitanju nabavke senzora za djecu do 18 godina što je sad preuzeo Fond zdravstvene zaštite.
Međutim, pošto dijabetes ne prestaje sa 18 godina, Udruženje je uputilo molbu gradonačelniku tako da i dalje grad Prijedor izdvaja sredstva za nabavku kontinuiranih mjerača za djecu sada preko 18 godina, a koji su redovni učenici, odnosno studenti sa područja grada Prijedora i takvih je za sada dvoje – rekla je Čeko.

Internista -dijabetolog u prijedorskoj bolnici Vesna Jelača izjavila je da je kada se govori o oboljelima od dijabetesa taj broj ne veliki nego orgroman i da se svakog dana sve više i više povećava i prelazi sve one neke projekcije koje daje svjetska zdravstvena organizacija.
Ono što je najbitnije za ovaj dan jeste da uradimo skrining na slučajnim prolaznicima, da onima koji ne znaju da imaju šećernu bolest, izmjerimo nivou šećera u krvi na taj način da otkrijemo da li oni imaju ili nemaju dijabetes – istakla je Jelača.
Ona je dodala da ovaj dan treba iskoristiti kao apel da svi zajedno obratimo pažnju na svoje zdravlje, da budemo svjesni svih faktora rizika od stresa do genetskih predispozicija i načina ishrane koji sigurno doprinose razvoju šećerne bolesti.
Moramo da skrenemo pažnju na gojaznost koja je već došla i na naša vrata, do sad je bila negdje tamo daleko, međutim, očito brza hrana, gazirana i energetska pića, doprinose povećanju tijelesne težine, iscrpljenju guštareče, a poslije toga i do pojave šećerne bolesti – naglasila je Jelača.
Tokom današnje aktivnosti na Trgu majora Zorana Karlice u Prijedoru građanima je podijeljeno 100 glikometara u saradnji sa farmaceutskim kućama.
Zgrada Gradske uprave Prijedor večeras će biti obojena plavom svjetlošću kojom se povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa daje podrška prijedorskom Udruženju dijabetičara i svim sugrađanima oboljelim od ove bolesti.