Dragutin Glamočanin iz Rakelića bavi se uzgojem tovljenih svinja, a ove godine, pored domaćih, imao je, kako kaže tu nesreću da kukurozom hrani i divlje svinje. Po njegovim riječima, od osam dunuma kukuruza koji je pred branjem, divlje svinje su uništile oko tri dunuma.

Dragutin Glamočanin

Kukuruz je izdržao sušu ali nije izdržao divlje svinje. Srne isto malo dolaze. One su vidljive i po danu, ima ih tri ali nije to strašno. Na posijanih osam dunuma, šteta je otprilike oko tri dunuma, oko 40 posto. Znači, imam pet dunuma za berbu – kaže Glamočanin.

Zakon o lovstvu Republike Srpske propisuje u kojim okolnostima je moguće nadoknaditi štetu koju napravi divljač na usjevima. Redovna procedura počinje tako što je neophodno prijaviti štetu u roku od tri dana od nastanka, nakon čega tročlana komisija ima obavezu da u roku od tri dana izađe na teren i utvrdi činjenično stanje. Ukoliko je štetu prouzrokovala divljač,  lovačko udruženje koje djeluje na tom području mora je nadoknaditi, ali i za to postoje određeni uslovi.

Zakonom o lovstvu i pravilnikom Ministarstva poljoprivrede propisani su i uslsovi koje vlasnik parcele mora da obezbijedi da bi mogao naplatiti štetu. Prvi i osnovni uslov je da parcela bude efikasno ograđena, da divljač ne može da uđe u parcelu. Ukoliko taj uslov nije ispunjen, obično komisija takve zahtjeve odbija – ističe Ognjen Siđak, stručno lice za lovstvo u Lovačkom udruženju “Mrakovica” Prijedor.

Glamočanin kaže da divlje svinje dolaze iz pravca ribnjaka koji je u blizini njegove parcele. Navodi da je štetu prijavio Lovačkom udruženju “Mrakovica”, dodajući da će, ukoliko komisija ne dođe prije branja kukuruza, biti teško utvrditi o kojem iznosu se radi.