spot_img
Ponedjeljak, 21 Aprila, 2025
20.1 C
Prijedor

IZVJEŠTAJ O STANJU NA PUTEVIMA 30.03.2025

U zapadnim i sjevernim krajevima Republike Srpske kolovozi su mokri i klizavi. Na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina, skrećemo pažnju na opasnost od odrona. Vozačima savjetujemo opreznu i sporiju vožnju prilagođenu stanju na putevima.

Zbog izlijevanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na putnim pravcima:

  • magistralni put Kostajnica-Kozarska Dubica na izlazu iz Kostajnice prema Dubici (Ulica Ranka Šipke) i u mjestu Špilja
  • magistralni put Prijedor-Novi Grad u mjestu Donja Dragotinja,
  • magistralni put Jezero-Šipovo, na samom ulazu u Jezero, alternativni pravac je pored crkve,

— regionalni put Podgradci-Mrakovica kod kamenoloma Vučjak

Situacija je promjenljiva, pa apelujemo na vozače da na put ne kreću, dok se na vrijeme informišu o stanju na putevima, najbolje putem našeg veb sajta “ams-rs.com”.

Na magistralnom putu Gacko-Tjentište zbog opasnosti od klizišta između tunela Čemerno i Surdup saobraćaj se odvija otežano, jednom trakom.

Na regionalnom putu Karanovac-Kneževo, u mjestu Ljubačevo, zbog pojave klizišta, saobraćaj se odvija jednom trakom u dužini od 40 metara. Od 09,00-15,00 časova dolaziće do povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10-15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake. (do 29.03.2025.)

Zbog izvođenja radova na izgradnji mosta na regionalnom putu R-I 2102 Razboj-Rudanka, izmijenjen je režim saobraćaja. (do 15.04.2025. godine).

Do 12.04.2025. godine u vremenu od 08:00 do 16:00 časova na magistralnom putu M16 (M101), dionica Klašnice 2-Šargovac, (brza cesta), od Prijedorske petlje ka Klašnicama, vršiće se čišćenje odvodnih kanalica između delta blokova. Vozači se mole za oprezniju vožnju.

Zbog sanacije klizišta na putnom pravcu M 18 na dionici Dobro Polje-Miljevina na lokalitetu Sijeračke stijene, dolaziće do povremene obustave saobraćaja od 07 do 17 časova.

Izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnom MI-101 Dragotinja-Prijedor i na dionici regionalnog puta RII-1509 Orlovača-Trnopolje zbog rekonstrukcije raskrsnice na ukrštanju navedenih puteva i Omladinskog puta u Prijedoru. (do 31.12.2025.)

Na magistralnom putu MI-104 Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja zbog sanacije puta. Saobraćaj se odvija naizmjenično, jednom saobraćajnom trakom uz privremeno postavljenu signalizaciju. (do 31.12.2025. godine).

Na magistralnom putu M-I 114, dionica Brodar – Višegrad 1, zbog izvođenja radova na postavljanju rasvjete u tunelu “Pasjaci” (do 04.06.2025. godine) i “Sokolača” (do 27.06.2025. godine), izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja.

Zbog rekonstrukcije magistralnog puta MI-111, dionica Brod na Drini (Foča)-Hum (Šćepan Polje), izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja. (31.12.2025.)

Zbog aktiviranog klizišta, i dalje je u prekidu odvijanje saobraćaja na regionalnom putu R-459 Stari Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik Sela.

Na magistralnom putu M-I 114 Ljubogošta-Sumbulovac-Podromanija, zbog izvođenja minersko-bušačkih radova na kamenolomu” Rogoušić”, (opština Pale), doći će do povremene obustave saobraćaja od 12:00 do 16:00 časova, radnim danima i subotom ,po potrebi od jednom do dva puta po 5 -7 minuta. (26.02-26.05.2025)

Na magistralnom putu MI-102 Srbac-Derventa izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja zbog radova na rehabilitaciji navedenog magistralnog puta. (do 31.12.2025. godine)

Na dionicama magistralnih puteva MI-108 Prijedor-Kozarac i MI-105 Crkvina-Modriča 1 radi uključivanja i isključivanja mehanizacije koja je angažovana na izgradnji autoputeva Banjaluka-Prijedor i Vukosavlje-Brčko izmijenjen je režim saobraćaja. (do 31.12.2025. godine).

Zbog izvođenja deminerskih radova na regionalnom putu RI-3103 Doboj-Maglaj u mjestu Trbuk, privremeno će dolaziti do obustave saobraćaja od 11,00 do 16,00 časova, maksimalno 15 minuta u toku jednog dana. (do 27.06.2025. godine)

Zbog izvođenja minerskih radova na magistralnom putu MI-111 Trnovo-Miljevina, u kanjonu rijeke Bistrice, izvršiće se privremena obustava saobraćaja radnim danom, u vremenu od 07,00 do 16,00 časova, po potrebi u trajanju od dva puta po 5 do 7 minuta. (do 16.05.2025. godine)

Na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina, saobraćaj se odvija usporeno, jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu MI-114 Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćajnom trakom. Saobraćaj reguliše privremeno postavljena saobraćajna signalizacija, a brzina kretanja vozila ograničena je na 30 km/h. Na mostu se zabranjuje saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 30 tona.

Na regionalnom putu Razboj – Rudanka, na lokaciji prevoj Ljeskove vode, zbog radova, saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

Radi uključivanja i isključivanja mehanizacije koja je angažovana na izgradnji autoputa na koridoru Vc od mosta Rudanka (uključujući most) do tunela Putnikovo brdo 2, izmijenjen je režim saobraćaja na magistralnom putu MI-105 dionica Rudanka-Doboj. Radovi produženi do 31.12.2025.godine.

Zbog izvođenja radova na rehabilitaciji magistralnog puta Gradiška – Nova Topola – Klašnice, i izgradnje tri kružna toka na dionici Klašnice 1-Nova Topola izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja. Zbog radova na izgradnji kružne raskrsnice na spoju magistralnih puteva M-I 101 Gradiška-Nova Topola i M-I 102 Čatrnja-Gradiška, takođe je izmijenjen režim u odvijanju saobraćaja.

Zbog opasnosti od pojave klizišta, na regionalnom putu R-459, dionica S. Ugljevik-Glavičice, u rejonu S. Ugljevika zabranjen je saobraćaj za sva vozila, a za teretna vozila između preduzeća Ruding, u mjestu Vučjak i raskrsnice u Mezgraji. Putnička vozila se preusmjeravaju preko lokalnog puta Modran-Ugljevik Selo, a teretna magistralnim putem M-18 Suvo Polje-Donja Trnova-Glavičice-Mezgraja. Napominjemo da se navedena zabrana saobraćaja ne odnosi na vozila RiTE Ugljevik.

Zbog aktiviranih klizišta, jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, saobraćaj se odvija na regionalnom putu R-476 Ukrina-Gornja Vijaka.

ZABRANE

Na regionalnom putu R-I 4102 Priboj-granica RS/FBiH (Šibošnica), dionica Mačkovac-Piperi zabranjeno je odvijanje saobraćaja za teretna vozila zbog oštećenja mosta u Mačkovcu.

Od 02.06.2021. na snazi je zabrana za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 12,5 tona na regionalnom putu R-I 3104 (stara oznaka R-472) dionica Polje-Podnovlje, zbog oštećenja kolovoza.

Zabranjuje se saobraćaj za teretna vozila ukupne mase preko 30 tona, na nadvožnjaku broj 238 na magistralnom putu MI-101 dionica Klašnice 2-Šargovac u mjestu Trn, radi nesmetanog odvijanja saobraćaja i bezbjednosti učesnika u saobraćaju, jer nakon destrukcija nastalih mehaničkim udarima predmetni nadvožnjak nema dozvoljenu nosivost za realna saobraćajna dinamička opterećenja. Ovo rješenje je na snazi od 24.12.2020.godine i važi do sticanja uslova za bezbjedno i nesmetano odvijanje saobraćaja.

Na mostu Kralja Aleksandra u opštini Rudo, na putnom pravcu M II-507 Brodar-granica RS/RSR (Rudo) zabranjen je saobraćaj za motorna vozila ukupne mase preko 10 tona, dok se za putnička vozila ograničava brzina kretanja na 20 km/čas.

Na magistralnom putu M-I 111 (M-18), dionica Brod na Drini-granica BiH/CG (Šćepan Polje), zabranjen je saobraćaj za sva vozila čija ukupna masa prelazi 16 tona.

AMS RS

U toku je republička preventivna kampanja posvećena vozačima traktora i drugih poljoprivrednih mašina pod nazivom „Osvjetlaj obraz domaćine! Označi traktor žutim rotacionim svjetlom“ i trajaće do kraja marta mjeseca.

U realizaciji ove preventivne aktivnosti učestvuju Ministarstvo saobraćaja i veza RS, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, Ministarstvo poljoprivrede RS, Agencija za bezbjednost saobraćaja RS, AMS RS sa auto-moto društvima i lokalne zajednice.

Od 01. novembra na snagu je stupio Pravilnik o saobraćaju u zimskim uslovima kojim je propisano da sva motorna vozila u Republici Srpskoj i FBiH, nezavisno od vremenskih uslova, moraju do 01. aprila naredne godine posjedovati zimsku opremu.

U informativnoj službi AMS RS u upotrebi je već duže vrijeme poseban broj “vozačke solidarnosti” – 066/823-000 – na koji vozači mogu da pošalju SMS poruku i obavijeste dežurne radnike Informativno-dispečerskog centra AMS RS o vanrednim zastojima, saobraćajnim nezgodama ili drugim problemima na putu. Vozači, obavijestite AMS RS o zastojima i problemima na putu putem SMS broja “vozačke solidarnosti”, 066/823-000. Zbog velikog broja poziva na broj 1285, informacije o stanju na putevima i pomoć na putu u Republici Srpskoj možete dobiti i na broj 066/823-000 ili putem internet stranice.

FEDERACIJA BIH

Zbog sanacije klizišta na dionici autoceste A-1 Tarčin-Lepenica za saobraćaj su zatvorene tunelske cijevi tunela Vis, 25 Novembar i Grab, a saobraća se dvosmjerno, suprotnom stranom autoceste.

Zbog radova na autocesti A-1 Visoko-Podlugovi saobraća se preticajnom trakom.

Radovi su aktuelni i na magistralnim putevima: Lepenica-Han Ploča, Potoci-Mostar (obilaznica kroz Mostar) i Hadžići-Sarajevo, a na mjestima radova saobraća se usporeno, jednom trakom.

Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još uvijek je obustavljen saobraćaj.

GRANIČNI PRELAZI

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minta.

Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na GP Brčko (BiH)-Gunja (RH). Granični prelaz Brčko mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.

Na graničnom prelazu Karakaj (kod Zvornika) zabranjen je saobraćaj za vozila preko 5 tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko 5 t preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na GP Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na GP Šepak od 09-13 i od 22-06 časova. (Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.)

Ауто-мото савез Републике Српске

VEZANI ČLANCI
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments