Brojne novinarske ekipe danas su obišle teren iznad sela Busnova, privrednu jedinicu Kumbaruša, Šumske uprave Prijedor, koju je u noći između 3. i 4. decembra pogodilo veliko nevrijeme, praćeno ledenom kišom gdje su se na licu mjesta uvjerili u ogromne štete koje je pričinilo.
– Na svakom stablu i na onim koja su oborena u nevremenu, ali i onim koja su ostala bila je ogromna količina leda na svakoj grani. Trajalo je to nekih 20-tak sati, predugo i desile su se ogromne štete u mnogim odjelima dvije Šumske uprave Prijedor i Oštra Luka. Sad zbog tog imamo ogromne probleme – rekao je danas Saša Bursać, direktor Šumskog gazdinstva Prijedor koji zbog trenutne situacije nije mogao procijenti visinu nastalih šteta.
Saša Bursać, direktor Šumskog gazdinstva Prijedor
– U svakom slučaju ćemo izvršiti jednu stručnu procjenu i vidjeti kako i na koji način ovo sanirati – ocijenio je on i dodao da nakon šteta koje su imali prije dvije godine, u četinarskim šumama na Kozari, nisu očekivali veće probleme.
– No, desilo se. I ovdje u ovim šumama imamo ogroman problem, jer će sve ovo biti jako teško obnoviti, mada malo optimizma budi to što se liščari lakše obnavljaju od četinara, a sreća u nesreći je što su ova stabla jesenas obilno rodila tako da imamo veliki urod sjemena bukve. Očekujemo da će nam iz prirodnog podmlatka doći velika pomoć. Ostalo ćemo morati fizički pošumiti vlastitim snagama. Ukratko učinićemo sve da ovo ovdje saniramo, mada je teško reći kad i kako – rekao je Bursać nakon obilaska terena.

Problem je što dio prema Oštroj Luci i Sanskom Mostu zahvata i veliki dio miniranih odjela zbog čega u ŠG „Prijedor“ planiraju da se obrate i BH MAC-u i Vladi RS da se vidi kako i na koji način izvršiti sanaciju.
Brane Čiča, rejonski lugar kaže da je bilo zastrašujuće. Za skoro 40-tak godina radnog staža ovako nešto nije doživio.
Brane Čiča, rejonski lugar
– Bila je jedna mala grana, metar dužine, na kojoj je bila tolika količina leda da je nismo mogli podići. To je nevjerovatno. Put prema Bronzanom Majdanu je bio zatvoren. U selu se čulo “pucanje”,kako se sve lomi, bilo je strašno za slušati. Imam 63 godine i nikada u životu ovo nisam doživio – ispričao je on.
Jovan Lukić, upravnik Šumske uprave Prijedor, rekao je da su se štete desile na površini od oko 650 hektara.
Jovan Lukić, upravnik Šumske uprave Prijedor
– Utvrdili smo da je negdje od 10 do 35 odsto ove površine stradalo. Sveukupna zaliha ove šume na tih 650 hektara iznosi oko 170.000 kubika. Očekujemo u tom nekom najmanjem obimu da će štete biti oko 7.000 kubika pa naviše, čak možda i do 30.000 i to samo za Prijedor. Ovdje se dogodio specifičan fenemen, gdje je na ovom potezu, od sela Miljakovci, Jelićka, Busnovi, Tomašica pa prema Banjaluci bio taj neki hladni čep. Kiša je padala i lijepila se na grane. Zahvaćen je dio Sanskog Mosta, Oštre Luke, pa sve do i Ključa – rekao je Lukić i dodao da se u rješenje problema moraju svi uključiti, a kad je riječ o putnoj infrastrukturi i lokalna zajednica.

Bursać je apelovao i na lokalno stanovništvo s područja Busnova, Tomašice, Krivaje, Usoraca i Tramošnje kod Oštre Luke, ukratko cijelog područja koje gravitira oko Kumbaruše, da obiđu svoje privatne šume, jer su slične štete i tamo primijećene.

– Otvorene su naše kancelarije za privatne šume u Prijedoru i Oštroj Luci za svaku stručnu pomoć, a obezbijedićemo i sadnice za sve površine koje se ne mogu prirodno podmladiti. Oni koji sad mogu da se prijave s potrebnom dokumnetacijom za sadnice potrebno je da to urade kako bi dio obezbijedili već s s proljeća – najavio je danas Bursać.