Ovogodišnje izdanje Australian Opena donijelo je mnoštvo zanimljivih i uzbudljivih mečeva, kako u ženskoj, tako i u muškoj konkurenciji. Svi oni koji su pratili turnir u Melbourne Parku mogli su uživati u vrhunskom tenisu. Prvi Grand Slam u sezoni često služi kao priprema za nadolazeće turnire, ali su ove godine svi sudionici pokazali da su u odličnoj formi i spremni za borbu za prvi veliki trofej u godini.
Sabalenka prva nositeljica
U ženskoj konkurenciji okupile su se najbolje tenisačice svijeta. Prva nositeljica bila je Arina Sabalenka, druga Iga Świątek, a treća Coco Gauff. Četvrtu poziciju nositeljice zauzela je Jasmine Paolini, peta je bila Qinwen Zheng, a šesta Elena Rybakina. Među osam nositeljica bile su još i Jessica Pegula i Emma Navarro, dok su Daria Kasatkina i Danielle Collins bile deveta i deseta nositeljica. Victoria Azarenka, Elina Svitolina i Maria Sakkari također su se našle među nositeljicama.
Sinner prvi nositelj u muškom ždrijebu
U muškoj konkurenciji prvi nositelj bio je i prvi reket svijeta, Jannik Sinner. Drugi nositelj bio je Alexander Zverev, treći Carlos Alcaraz, dok su u Top 10 nositelja još bili Taylor Fritz, Daniil Medvedev, Casper Ruud, Novak Đoković, Alex de Minaur, Andrey Rublev i Grigor Dimitrov.
Veliki uspjeh Olge Danilović
Srpska tenisačica Olga Danilović uspjela je ponoviti svoj najbolji rezultat na Grand Slam turnirima – plasman u osminu finala. Danilović je odigrala odličan turnir, a njezini nastupi privukli su pažnju ljubitelja tenisa, što se jasno moglo vidjeti i po ponudi u sportskim kladionicama.
U prvom kolu pobijedila je Arantxu Rus sa 6:4, 6:4, zatim je u drugom kolu deklasirala Liudmilu Samsonovu sa 6:1, 6:2. Prava senzacija stigla je u trećem kolu, gdje je Danilović pobijedila sedmu nositeljicu, Jessicu Pegulu, i to nakon fantastične igre. Dobila je prvi set u tie-breaku, a u drugom je potpuno dominirala i završila ga 6:1. U četvrtom kolu igrala je protiv Paole Badosa, ali nije uspjela izboriti prolaz dalje.
Prvi Grand Slam za Madison Keys
Završnica ženskog turnira donijela je nekoliko neizvjesnih mečeva u kojima nije bilo moguće unaprijed predvidjeti pobjednicu. Sabalenka i Świątek bile su najveće favoritkinje, dok je Coco Gauff tražila svoj drugi Grand Slam nakon osvajanja US Opena.
U četvrtfinalu, Sabalenka je pobijedila Anastasiju Pavlyuchenkovu (6:2, 2:6, 6:3), Świątek je deklasirala Navarro (6:1, 6:2), Badosa je iznenadila Coco Gauff (7:5, 6:4), dok je Madison Keys nakon preokreta pobijedila Svitolinu (3:6, 6:3, 6:4).
U polufinalu, Madison Keys i Iga Świątek odigrale su nevjerojatno napet meč, u kojem su se uživo rezultati pratili s velikom pažnjom. Świątek je povela osvojivši prvi set 7:5, ali je Keys uzvratila sa 6:1. Treći set odlučen je u super tie-breaku, gdje je Madison Keys slavila sa 10:8. U drugom polufinalu, Sabalenka je pobijedila Badosu (6:4, 6:2).
U finalu su igrale Madison Keys i Arina Sabalenka. Keys je osvojila prvi set 6:3, ali se Sabalenka vratila u drugom i dobila ga 6:2. Treći set bio je neizvjestan do kraja, ali je Keys uspjela slaviti sa 7:5, osvojivši svoj prvi Grand Slam u karijeri.
Sinner obranio titulu
U muškoj konkurenciji, Jannik Sinner nastavio je svoj impresivan niz.
U četvrtfinalu, Sinner je lako pobijedio De Minaura (6:3, 6:2, 6:1), Ben Shelton je bio bolji od Lorenza Sonega (6:4, 7:5, 4:6, 7:6), dok je Novak Đoković pobijedio Carlosa Alcaraza i to nakon preokreta (4:6, 6:4, 6:3, 6:4). U posljednjem četvrtfinalnom meču, Zverev je nadigrao Tommyja Paula (7:6, 7:6, 2:6, 6:1).
U polufinalu, Sinner je rutinski pobijedio Sheltona (7:6, 6:2, 6:2), dok su u drugom polufinalu Zverev i Đoković odigrali tvrdu bitku. Zverev je dobio prvi set 7:6, no Đoković je predao meč zbog ozljede mišića.
U finalu, Sinner je dominirao protiv Zvereva, pobijedivši sa 6:3, 7:6, 6:3, čime je obranio titulu u Melbourneu.
Ovim trijumfom Madison Keys osvojila je svoj prvi Grand Slam, dok je Jannik Sinner pokazao da je trenutno najbolji igrač svijeta. Oboje su ostvarili nezaboravne pobjede, a njihov uspjeh potvrđen je i na sportskim kladionicama, gdje su se njihove kvote mijenjale kroz turnir. Australian Open 2025. već sada najavljuje još jednu uzbudljivu sezonu u tenisu.
infoprijedor.ba