Niševići su proslavili hramovnu slavu, Svetog cara Konstantina i caricu Jelenu. Mještani su 20 godina od osvećenja hrama prepuni emocija. Sveto Kremenović je među onima koji su s vjerom u Boga krenuli u izgradnju hrama 1988. godine. I danas mu suze krenu kada o tome priča.
– Jutros ulazeći u crkvu rekao sam da mi je drago da ne možemo svi stati u nju. Suze mi idu na oči. Ovo je veliki dan za selo. Mislim da narodu i ovom selu nema ništa ljepše od Božijeg blagoslova i Božije milosti koja je danas ovdje iskazana. I zato sam srećan – rekao je Kremenović.
Milorad Romanić je rođen u Niševićima, a već pedeset godina živi u Australiji. Kaže da redovno dolazi u rodni kraj i dodaje da se tu najljepše osjeća.
– Gdje si rođen, tu ti je i najljepše – poručuje Romanić.
Mještani Niševića ponosni su na svoj kraj i izgradnju hrama.

– Selo Niševići je poznato po caru Konstantinu i carici Jeleni. Imamo evo i prelijepi hram, imamo i prelijepu hramovnu salu. Pravimo našu staru, finu ladaru, koja će najvjerovatnije sledeće godine biti osveštana, tako da mi ovdje živimo i radimo kao jedan – naglasio je Željko Romanić.
Hramovnoj slavi u Niševićima prisustvovao je i Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske. On je naglasio da je za očuvanje srpskog naroda važno napuniti hramove i čuvati sjećanja na stvaraoce Republike Srpske.
– Ono što je važno za nas, ne samo za kulturu sjećanja nego i za kulturu odrastanja naših mladih generacija, to je da smo napunili svoje hramove i da preko puta njih obilazimo spomenike onima koji su Republiku Srpsku stvarali, kao i spomenike onih koji su bili žrtve terora u dugom periodu i stvaranja Kraljevine Jugoslavije i stvaranja SFRJ – rekao je Stevandić.

Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo episkop marčanski Sava, vikar episkopa banjalučkog. Služen je i parastos za poginule borce u Odbrambeno-otadžbinskom ratu i stradale u Drugom svjetskom ratu.
Zoran Sovilj/Kozarski