Povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, Narodna biblioteka „Ćirilo i Metodije“ organizovala je motivaciono predavanje za žene pod nazivom „Ja mogu, ja želim“. Jedna od žena koja je prisustvovala predavanju je i Branka Kovačević, koja ističe da je važno čuti korisne savjete od stručnih predavača, pogotovo onim ženama koje rade sa djecom i učenicima.
– Vrijeme je nekako smutljivo i naročito je veliki uticaj medija, posebno interneta, tako da imamo jednu sliku žene u medijima, neku sasvim drugu u privatnoj sferi. Ta privatnost previše se iznosi u javnost tako da mladi dobijaju jednu vrlo pogrešnu poruku i vrlo pogrešnu sliku žene. Stalno govorimo o tome da se izbjegava ta slika žene kao seksualnog objekta, međutim sve više se ta slika zapravo nameće. Osim toga što nam je važno da imamo nekoga ko će da nas rukovodi u duhovnoj sferi, bez obzira na religiju kojoj pripadamo, da li će to biti sveštenik, duhovnik ili neko drugi, mislim da je takođe važno da malo poslušamo psihologe i psihijatre, ljude koji se time ozbiljno bave – poručila je Kovačevićeva.
Ona smatra da se u današnje vrijeme žene vrlo teško same mogu izboriti sa raznim izazovima i zamkama koje nameću internet i društvene mreže.
Motivaciono predavanje održala je Ivana Beronja, psiholog, porodični savjetnik i psihoterapeut u edukaciji.

– Cilj je osnaživanje žena i zapravo podizanje svijesti o ulozi žene u savremenom društvu i koliko je ta uloga postala teška i izazovna za mentalno zdravlje žena. Pominje se i tema sagorijevanja u poslovnom i porodičnom okruženju, mentalno zdravlje žene, šta treba i šta može da uradi da razgraniči poslovno od privatnog i da zaštiti svoje mentalno zdravlje jer vidimo da u odnosu na 20 ili 30 godina unazad, današnja žena ima puno više uloga koje obavlja u svom životu i nekako je imperativ savremenog društva da svim tim ulogama mora da odgovori na savršen način što na duži vremenski period sigurno vodi sagorijevanju i osjećaju nezadovoljstva kod žena. Psihološka pomoć je važna, ali prije svega sistem podrške koju žena ima u svom okruženju u vidu najbliže porodice, partnera, hobija ili nekih drugih korisnih stvari koje je imala običaj ranije da radi je način kako može žena da se zaštiti. Važna je i promocija psihološke pomoći koju danas žena može da dobije i koja je sve dostupnija evo i ovdje kod nas – istakla je Beronja.
U Narodnoj biblioteci “Ćirilo i Metodije” kažu da su odlučili da stručna predavanja, osim onih koja su posvećena Književnim susretima na Kozari, prošire i na druge oblasti.
– Predavanje “Ja mogu, ja želim” posvećeno je prije svega jednoj vrsti edukacije i psihoterapiji. Tu su neki dobri savjeti koje možemo da dobijemo, koje svaka od nas treba da čuje, ali prvenstveno treba da čuje od stručnog lica. Mi ćemo ovom prilikom da promovišemo samo mali broj stručne literature koja se izuzetno mnogo čita za psihološku samopomoć, koja je, moram reći nažalost, jako tražena tako da je to jedan od povoda i bio zbog čega smo pozvali psihoterapeuta da bude predavač – rekla je Gordana Vila, direktor Biblioteke.
U Biblioteci su najavili da će 27. marta na književnoj večeri u Gradskoj čitaonici ugostiti srbijanskog književnika Bojana Ljubenovića.
Zoran Sovilj/Kozarski