spot_img
Ponedjeljak, 21 Aprila, 2025
11.6 C
Prijedor

Sjećanje na stradanje civila u Velikom Palančištu prije 82 godine

Na Partizanskom groblju i groblju žrtava fašističkog terora na Puhorinama u Velikom Palančištu položeni su vijenci i evocirane uspomene na 402 nedužna civila iz ovog sela i susjednih sela koje su ustaše pobile prije 82 godine.

Predsjednik gradskog odbora SUBNOR-a Veljko Rodić izjavio je novinarima da je ovo sjećanje na 21. oktobar koji će ostati zabilježen kao najcrniji dan u istoriji sela Palančište i ovih okolnih sela.
Prije 82 godine bez ikakve naredbe, bez ikakvog dogovora, ustaše su izašle, pokupile civilno stanovništvo u selu Palančište, dovela ih na 3-4 lokacije, jedna od lokacija bila je ova Vujčića glavica, pa zatim Vučkovići, potok Čikare i nakon jednog dana izvršili su njihovu likvidaciju bez upotrebljenog vatrenog oružja, nego samo kame, sjekire, malj, bajoneta, nekih tupih predmeta – rekao je Rodić.

On je dodao da je u isto doba i u Jelovcu i u Međuvođu i ovdje u Palančištu izvršen isti zločin i tako je pobijeno 402 nedužna civila.
Među njima je bilo 175 djece do 14 godina, i to samo u tom pokolju, a ovo selo je inače izgubilo 209 djece do 14 godina i još 50 djece iz Malog Palančišta, pa to je skoro jedna škola – rekao je Rodić.
On je dodao da je ovo dan kada se evociraju uspomene na to vrijeme.
– Podsjećamo građane šta se desilo ovdje i šta bi nam se moglo desiti ubuduće, a tu smo da svijetu pošaljemo poruku da se ovakve stvari više nigdje i nikome ne dešavaju – poručio je Rodić.
Vijence na spomen kosturnicu položili su predstavnik Gradske uprave Prijedor, delegacije SUBNOR-a opštine Kozarske Dubice, Boračke organizacije, Ministarstva unutrašnjih poslova, a na spomen krst i delegacije gradskih boračkih organizacija.

VEZANI ČLANCI
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments