Manastir Ostrog, smješten visoko u crnogorskoj stijeni, i danas predstavlja duhovnu oazu i mjesto isceljenja za hiljade vjernika koji s vjerom i nadom dolaze pred mošti Svetog Vasilija Ostroškog. Pravoslavna crkva i vjernici sutra obilježavaju dan ovog svetitelja, čije se čudotvorne moći poštuju daleko izvan granica Srpske pravoslavne crkve. Njegovo tijelo, koje više od tri vijeka nepodložno zakonu truljenja, počiva u maloj isposnici, vjekovima zadivljuje i vjernike i nevjernike. Za mnoge, to je nedvosmislen dokaz svetosti – čudo koje se ne može objasniti nikakvom logikom osim svetim, bogougodnim životom koji je Vasilije vodio.

Mala crkvica u kojoj leže njegove mošti ispunjena je prijatnim mirom i blagodatnim miomirisom, koji duboko dodiruje svakog poklonika. Upravo taj spokoj, kao i brojna svjedočanstva o iscjeljenjima, čine Ostrog nekom vrstom duhovne „banje“, mjestom gdje se mnogi vraćaju kućama zdraviji – i tijelom i dušom. Vjernici svjedoče o brojnim čudesima: ozdravljenjima, spasenju u trenucima beznađa, povratku izgubljene vjere. Često zavjetuju da će se, na dan Svetog Vasilija, zaputiti ka Ostrogu, posebno za praznik Duhova, uz strogi post koji traje do pričesti pred moštima.
Zanimljivo je da pomoć Svetog Vasilija ne traže samo pravoslavci – zavjetuju se i katolici i muslimani, čvrsto vjerujući u njegovu iscjeliteljsku moć. Pokloni poput tamjana, ulja i pamuka donose se svetitelju „da prenoće“, jer se vjeruje da sve što dotakne svetac postaje blagotvorno. I danas, Ostrog ostaje simbol nade i duhovne snage, mjesto gdje ljudi ostavljaju brige, bolesti i strahove – i vraćaju se ispunjeni mirom, vjerom i zahvalnošću.
D.Stojnić/infoprijedor.ba