Novogodišnji bazar prijedorskog Udruženja žena „Herba“ održan je juče u prostorijama (zahvaljujući razumijevanju i podršci direktora Vladimira Kovačevića) JU Mašinska škola. Bazar je bio zamišljen kao prodajno-edukativna manifestacija, na kojoj su vrijedne i agilne članice „Herbe“ ponudile sugrađanima široku paletu svojih proizvoda i gdje su Prijedorčani iz prve ruke mogli da prisustvuju procesu proizvodnje nekih od njih.
– Pravili smo kupku ili gel za tuširanje, pastu za zube sa ruzmarinom ili nanom, peeling za lice i sprej za nos sa morskom solju – pojasnila nam je mag. Svjetlana Kondić, predsjednica Udruženja. – Organizacijom ovakvih radionica prirodne kozmetike želimo da demistifikujemo travarstvo, da ga praktičnim primjerima korištenja ljekovitog bilja približimo ljudima, pokažemo da travarska znanja i iskustva nisu nestala zajedno s našim precima i da uz malo edukacije svako može da priušti sebi prije svega zdrav, i usto jeftin, prirodan proizvod bez hemije i štetnih sastojaka. –
U prodajnom dijelu Novogodišnjeg bazara posjetiocima su ponuđeni proizvodi na bazi ljekovitog bilja: sirće, ulja, propolis, čajevi od ljekovitog bilja, tinkture, melemi, svijeće, deo-kreme, med, oxymel… kao i ručni radovi i nakit izrađeni vještim rukama članica Udruženja žena. Najbolju prođu imali su: deo kreme, melemi, Menta relax roll on, zimski i standardni čajevi, Face Cream “I am beautyful”, kao i ulja za kožu i tijelo.
Slavica Pilipović, inženjer biohemije s austrijskim certifikatom eksperta za ljekovito bilje, idejni tvorac i osnivač Udruženja, u izjavi za prisutne medije informisanja podsjetila je da su „Herbina“ ciljna grupa poštovaoci i ljubitelji prirode, zdrave (is)hrane, čistog okoliša, ekološkog i održivog pristupa uzgoju bilja, a da je Udruženje osnovano da bi okupilo i organizovalo žene koje proizvode na prirodnoj bazi i olakšalo im pristup tržištu:
– Mi smo brojčano malo Udruženje, ali s velikom, jakom porukom i vizijom za koju vjerujemo da će jednog dana prerasti u pokret. Prijedor nema više baznu industriju, ali zato ima čiste vode i zdrave obradive poljoprivredne površine na kojima može da se uzgaja kvalitetno ljekovito bilje, za koga postoji garantovan otkup. Taj neiskorišteni potencijal može doprinijeti nekim od deklarisanih strateških ciljeva razvoja Grada: samozapošljavanju, stvaranju uslova za dodatne prihode, razvoju ruralnih područja i u krajnjem efektu podršci malim regionalnim proizvođačima. –
Posjećenost „Herbinog“ Novogodišnjeg bazara bila je slabija od prošlogodišnje, ali u Udruženju nisu nezadovoljni, s obzirom na „konkurenciju“ koju su imali u Novogodišnjem parku, Zimskom gradu i drugim gradskim manifestacijama koje su ovih dana cijeli Prijedor pretvorile u jedan veliki bazar. Finansijski efekat bi je zadovoljavajući do dobar, a promotivni, s obzirom na veliko interesovanje medija informisanja, veoma dobar. Poslije učešća na Humanitarnom bazaru Udruženja žena Ujedinjenih nacija, krajem novembra u Beču, i ova manifestacija agilnog Udruženja žena može se ocijeniti kao uspješna i kao dobar završetak jedne dobre godine.
D.Stojnić/infoprijedor.ba